نشریه مدیریت استراتژیک نشریه مدیریت استراتژیک

شرکت هواپیمایی ملی ترکیه مشکلات سال 2016 را مدیریت خواهد کرد
بحران های سیاسی ترکیه که با حمله انتحاری چندین تروریست منتسب به افراطی های جهادگرا به فرودگاه آتاتورک در ماه ژوئن به اوج خود رسید, بر بخش های مختلف اقتصاد ترکیه, از جمله فعالیت ترکیش ایرلاینز, تبعاتی جدی داشت.

شرکت هواپیمایی ملی ترکیه مشکلات سال 2016 را مدیریت خواهد کرد

حتی اگر استانداردهای محافظه کارانه نهادهای بین المللی صنعت هوانوردی ملاک و معیار ارزیابی عملکرد ترکیش ایرلاینز قرار گیرد, باز هم نمی توان از تبعات بحران های مختلف سال جاری میلادی و تبعات آن مانند کاهش 38 درصدی مسافران ورودی خارجی در ماه اوت به سادگی چشم پوشی کرد.

به گزارش گلف نیوز, بحران های سیاسی ترکیه که با حمله انتحاری چندین تروریست منتسب به افراطی های جهادگرا به فرودگاه آتاتورک در ماه ژوئن به اوج خود رسید, بر بخش های مختلف اقتصاد ترکیه, از جمله فعالیت ترکیش ایرلاینز, تبعاتی جدی داشت.

این حمله انتحاری و متعاقب آن کودتای نافرجام ترکیه که با هدف ساقط کردن آقای اردوغان از قدرت انجام شد, موجب گردید بزرگ ترین فرودگاه ترکیه موقتا به حالت تعطیل در آید, اما هواپیمایی ملی ترکیه موفق شد فقط یک روز پس از بسته شدن فرودگاه, مجددا پروازهای خود را از سربگیرد که این امر, پیام بزرگی در اقتصاد محسوب می شود و بیانگر اهمیت ترکیش ایرلاینز برای وجهه جهانی و اقتصاد ملی ترکیه بود.

البته, این امر به معنای عملکرد عالی ترکیش ایرلاینز در سال 2016 نیست چرا که به رغم چند سال اخیر که این ایرلاین موفق شد در اوج بحران های مالی و اقتصادی, در میان معدود شرکت های هواپیمایی سود ده دنیا قرار گیرد, امسال سال خوبی برای هواپیمایی ملی ترکیه نبود و این شرکت هواپیمایی در شش ماهه نخست منتهی به ژوئن, حدود 647 میلیون دلار زیاد داد و این شرکت هواپیمایی که موفق شده بود ترافیک مسافری خود را از 10 میلیون و 300 هزار نفر در سال 2002 به 61 میلیون و 200 هزار نفر در سال 2015 افزایش دهد, با ترمزی به نام بحران های سیاسی و ناامنی داخلی مواجه شد و حداقل تا امروز که روزهای آغازین ماه اکتبر است, عملکرد مطلوبی نداشته است.

این در حالی است که "ایلکر آیجی", مدیر عامل ترکیش ایرلاینز, پیش بینی کرده است شرکت تحت مدیریت وی در سال جاری میلادی موفق به جابه جایی حدود 63 میلیون و 400 هزار مسافر شود که البته, این احتمال افزایش عمدتا به دلیل رشد تقاضا در بازار داخلی است.

وی در این خصوص می گوید: در دهه گذشته, ترکیش ایرلاینز یکی از معدود ایرلاین های سود ده دنیا و "موتور رشد و توسعه" بوده است.

آقای آیجی با بیان اینکه رشد دو رقمی سال های قبل ترکیش ایرلاینز در سال های آینده هم تکرار خواهد شده می گوید: وضعیت سال جاری شبیه به "سکته ای خفیف" بود و من یقین دارم این شرایط ادامه نخواهد داشت.

سخنان آقای آیجی در شرایطی ابراز می شود که به رغم عملکرد نسبتا متعادل ترکیش ایرلاینز در دو ماه اخیر, از ابتدای سال جاری, ارزش سهام ترکیش ایرلاینز در بازار سهام این کشور بیش از 30 درصد کاهش داشته است و به عنوان مثال, در روز جمعه گذشته, هر سهم این ایرلاین به قیمت 15/5 لیر ترک داد و ستد شد در حالی که این میزان, در ابتدای سال جاری, 39/7 لیر بوده است. 

در همین راستا, مدیرعامل هواپیمایی ملی ترکیه فاش کرد در طول زمستان, ترکیش ایرلاینز فعالیت خود را در برخی مسیرهای جنوب شرق اروپا به حالت تعلیق درخواهد آورد که مهم ترین این مسیرها شامل بوردو, پیزا و ژنو است, اما آقای آیجی در عین حال اصرار داشت که این امر موقتی است و ترکیش ایرلاینز به پرواز در این مسیرها ادامه خواهد داد.

ترکیش ایرلاینز از سال های 2004 تا 2006 که در مسیر خصوصی شدن قرار گرفت و فقط 49 درصد از سهام آن در اختیار دولت ماند, به سرعت به یک شرکت هواپیمایی بزرگ در عرصه صنعت هوانوردی تبدیل شد. سهم و نقش زیاد آن در ارزآوری و توسعه اقتصادی کشور هم باعث شد همواره به عنوان یک قهرمان ملی از آن شود.

خود آقای اردوغان هم که تلاش دارد تا سال 2023 ترکیه را به یکی از 10 اقتصاد برتر دنیا تبدیل کند, همواره از ترکیش ایرلاینز حمایت کرده است. جالب اینجاست که این حمایت پس از کودتای نافرجام ترکیه به شدت افزایش یافته است چرا که مدیران ارشد این ایرلاین, ساعاتی پس از کودتا نام آقای اردوغان را به عنوان "فرمانده ارشد" یا همان فرمانده کل قوا بر روی مانیتورهای کلیه هواپیماهای خود به نمایش درآوردند. البته, مدیران ترکیش ایرلاینز به این هم بسنده نکردند و پس از شکست کامل کودتا شروع به توزیع بروشورهای رنگی حاوی پیام پیروزی در میان مسافران خود کردند.

آقای آیجی در توجیه این اقدام می گوید: اگر کودتا موفق می شد جان بسیاری از هم وطنان مان به خطر می افتاد. از طرفی, این کار اقدام کاملا غیر دموکراتیک بود چرا که شورش علیه دولت قانونی کشور تلقی می شد که با انتخابات سالم بر سرکار آمده بود.

  

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد