نشریه مدیریت استراتژیک نشریه مدیریت استراتژیک

گسترش روزافزون استفاده از پهپادها
پهپادها یا سامانه هواپیماهای کنترل از راه دور
پهپادهاي کوچک " سرگرمي " به عنوان سيستم هاي هواپيمايي کنترل از راه دور نيز شناخته مي شوند، امروزه يکي از مخاطرات عمده براي عمليات پرواز هواپيماها در مجاورت فرودگاه تبديل شده اند.

پهپادهای کوچک "سرگرمی" که به عنوان سیستم‌های هواپیمایی کنترل از راه دور نیز شناخته می‌شوند، امروزه به یکی از مخاطرات عمده برای عملکرد هواپیماها در مجاورت فرودگاه‌ها تبدیل شده‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه بین‌المللی فرودگاه‌ها براین باور است که وضع قوانین و اجرای آن در ارتباط با فعالیت پهپادهای تفریحی، همچون هر شیء پرندۀ غیرمجاز دیگر ( بالن‌های تبلیغاتی یا هواپیماهای سرنشین‌دار سبک)، در حیطه اختیارات سازمان هواپیمایی کشوری (CAA) ذی‌ربط و نهادهای مجری قانون است.

بر اساس این گزارش، همانگونه که سازمان‌های هواپیمایی کشوری برای پیشبرد مقررات و تدوین برنامه‌های آموزش اپراتورهای پهپادی در زمینۀ روش‌های استفادۀ ایمن از اینگونه هواپیماها تلاش می‌کنند، تمامی فعالان این صنعت  نیز ملزم به حفاظت فنی عملکرد هواپیماها خواهند بود. این فعالان عبارتند از ارائه‌دهندگان خدمات هوانوردی، دولت‌های محلی، نیروی پلیس، اتحادیه اپراتورهای هواپیمای بدون سرنشین، شرکت‌های حمل و نقل هوایی و فرودگاه‌های مجاور.

این گزارش می افزاید: از آنجاییکه مخاطب این بولتن مشورتی، اعضای اتحادیه بین‌المللی فرودگاه‌ها هستند، پیشنهاد می‌شود که با سازمان‌های هواپیمایی کشوری و نهادهای انتظامی، به ویژه در مواردی که قوانین و مقرراتی در کار نیست، در خصوص پهپادهای تفریحی نشست و گفتگویی ترتیب داده شود. در این گفتگو می‌توان برخی ابتکارات و خط‌مشی‌ها را شناسایی کرد که می‌بایست برای کاهش ریسک ناشی از کاربرد پهپادها، یا به حداقل رساندن خطرات موجود در نزدیکی فرودگاه‌ها مورد استفاده قرارگیرد.

گفتنی است: اتحادیه بین‌المللی فرودگاه‌ها، اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل هوایی و فدراسیون بین‌المللی انجمن خلبانان خطوط هوایی به طور مشترک به انتشار بولتنی در زمینۀ آموزش مسائل ایمنی به اپراتورهای پهپادهای تفریحی اقدام کرده اند که به پیوست می‌باشد. بولتن مذکور همچنین در آدرس www.aci.aero/RPAS   قابل دسترس است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد