نمایش محتوا نمایش محتوا

 

باسمه تعالي

بخش گفتاري (Speaking) آيلتس: راهكارها و تكنيك هاي آمادگي


این بخش متشكل از سه قسمت است كه در مجموع، بین 11 تا 14 دقیقه به طول می انجامد. آزمون به صورت انفرادی برگزار می شود و در واقع، شما و ممتحن باهم در یك اتاق تنها خواهید بود. گفتگوی شما با ممتحن ضبط می شود تا در صورت نیاز استفاده شود.در این قسمت، برای هر دو نوع آكادمیك و جنرال یكسان است و سوالاتی در مورد خودتان، خانواده تان، علایق، سلایق و موارد مشابه مطرح خواهد شد. 

 


انواع سوالات و راهبردهای ویژه
قطعا موضوعات بی شماری وجود دارند كه ممتحن می تواند در آن خصوص با شما صحبت كند. اما موضوعاتی هستند كه بیشتر از سایر موارد مطرح می شوند كه برای عملكرد بهتر در این بخش از آزمون، باید بر آنها مسلط باشید. توصیه های زیر می توانند در بخش گفتاری راهگشا باشند:
1) بر روی كارتان متمركز شوید. به عبارت بهتر، ببینید ممتحن دنبال چه چیزی است و پاسخ خود را دقیقا مرتبط با سوال بیان كنید.
2) شفاف صحبت كنید و صاف بنشینید. بدون نگاه كردن بیش از حد به اطراف، سعی كنید مستقیما به ممتحن نگاه كنید و از تماس چشمی هم غافل نشوید. 
3) با صدای رسا صحبت كنید. البته، منظور از بلند صحبت كردن، فریاد كشیدن نیست، بلكه اطمینان از این امر است كه صدای شما به وضوح شنیده می شود.
4) با خود یك ساعت به همراه داشته باشید و زمان خود را مدیریت كنید چرا كه در غیر این صورت در آزمون گفتاری، به خصوص بخش 2، با مشكلات جدی مواجه می شوید.
5) تا می توانید، بخندید. قبل از ورود به محل برگزاری آزمون شروع به خندیدن كنید چرا كه خندیدن احساس خوبی به شما می دهد و ریه های تان را هم پر از هوای تازه می كند. اگر كسی به رفتارهای شما خندید، مهم نیست زیرا كه شما برای گرفتن نمره خوب در آزمون آیلتس آنجا هستید نه جلب رضایت دیگران.
6) معجزه لبخند را فراموش نكنید. لبخند زدن باعث می شود هم شما و هم ممتحن حس خوبی به هم داشته باشید و كارها بهتر پیش رود.
7) در پاسخ ممتحن، جواب های آماده و به اصطلاح كلیشه ای ندهید. چون این كار نه تنها تاثیر مثبتی ندارد، بلكه نمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
برای آمادگی در بخش گفتاری چه كنم؟
1) با خودتان صحبت كنید. وقتی در جایی قدم می زنید یا رانندگی می كنید، به اشیای پیرامون تان نگاه كنید. مثلا ببینید ساختمانی كه در مسیرتان قرار گرفته، چه شكلی است؟ وضعیت ترافیك چگونه است؟ آب و هوا چطور است؟ آیا وضعیتی كه اكنون در محل زندگی تان مشاهده می كنید، عادی و روزمره محسوب می شود؟ حالا سعی كنید این موارد را به زبان انگلیسی در ذهن خود سروسامان بدهید و بیان كنید. به عنوان مثال، فردی را تصور كنید كه اصلا شهر شما را ندیده است و قرار است با صحبت های شما، تصویری از این شهر در ذهن او شكل بگیرد.
می توانید همین كار را در مدرسه، دانشكده و محیط كار انجام دهید و مثلا آداب و رسوم شهر و كشورتان را برای دیگری بازگو كنید. كوتاه سخن اینكه: تا جایی كه می توانید در خلوت خود با خود سخن بگویید و اگر می توانید از پتانسیل نرم افزارهایی مانند یاهو مسنجر و موارد مشابه، برای گفت و گو با افراد خارجی بهره بگیرید.
2) در ذهن تان داستان بسازید. خلاقیت خود را به كار بیندازید و با نگاه به محیط پیرامونی، داستان بسازید. مثلا مردمانی كه در اطراف شما هستند، چه می كنند؟ روحیات شان چیست؟ چه آداب و رسومی دارند و اگر می توانید، بگویی چرا این گونه اند؟
در مورد هر كس و هر چیزی كه در اطراف تان می بینید، سوال بسازید و پاسخ دهید و مطمئن باشید كه این تمرین ها موجب تقویت شما خواهند شد.
3) برای خود طرح روزانه داشته باشید. آیا وقتی از خواب بیدار می شوید، برنامه های روزانه خود را مرور می كنید؟ اگر این گونه است، سعی كنید این كار را به زبان انگلیسی انجام دهید. اگر قرار است كاری بكنید، فهرستی از كالاهای مورد نیاز تهیه كنید، لباس خاصی بپوشید یا غذای تان را از جای خاصی تهیه كنید، همه اینها را به انگلیسی بگویید و انجام دهید. 
4) به شغل خودتان فكر كنید. فكر كنید در یك مصاحبه شغلی حضور دارید. در این صورت، برای جلب نظر كارفرما چه می كنید؟ سعی كنید زمینه های كاری و تحصیلی خود را به وضوح بیان كنید. قابلیت ها، مهارت ها و پتانسیل های خود را تشریح كنید و طرف مقابل را متقاعد كنید كه شما بهترین هستید.
5) علایق خود را بیان كنید. فهرستی از سرگرمی هایی را كه در اوقات فراغت تان دارید، تهیه كنید. فرض كنید دارید اصول این بازی یا سرگرمی را به فرد دیگری كه آن را بلد نیست، یاد می دهید. در این حالت، چه می كنید؟ كارها را قدم به قدم توضیح دهید و پیش ببرید. تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای بازی را هم تك به تك اسم ببرید و توضیح دهید.
6) تا جایی كه می توانید كتاب و مجله بخوانید، فیلم و سریال تماشا كنید و اخبار را دنبال كنید. تلاش كنید فیلم یا كتابی را كه شما را مجذوب خود كرده است، برای دیگران تعریف كنید و بگویید به چه دلیلی از آن خوش تان آمده است. اخبار را هم جدی بگیرید و سعی كنید خبری را كه شنیده اید، برای دیگران بازگو كنید.
سنجش و ارزیابی بر اساس چه معیارهایی صورت می گیرد؟
وقتی دارید به سوالی پاسخ می دهید، گفتار شما باید روان و منسجم باشد. به عبارت بهتر، لغاتی كه انتخاب می كنید باید مناسب آن موقعیت باشد و مهم تر از همه، باید قادر باشید این كار را با سرعت مطلوب انجام دهید. همچنین، صحلت های شما باید مرتبط و هماهنگ با یكدیگر باشد. 
مهارت های مورد نیاز
1) معرفی خودتان. معمولا از سه جنبه می توانید به معرفی خودتان بپردازید: مشخصات حقيقي، فیزیك بدن و احساسات. البته، وقتی خود را به ممتحن معرفی می كنید، حتما باید از مشخصات تان استفاده كنید.
به مثال هايي از هر سه حالت توجه كنيد:
Factually: My name is Jose Maria Menendez. My first name is spelled J-O-S-E and my last name is "Z" not "S". People often have trouble when spelling my name. My identity number is C-9870-667.
Physically: I am almost 6 feet tall. My hair color is brown, the same color as my eyes.
Emotionally: I am a serious student, but like to laugh, too. I spend a lot of time studying, but on weekends, I like to go out with my friends.
براي معرفي هرچه بهتر خودتان، بايد مجموعه اي از لغات و عبارات را ياد بگيريد كه لغات و عبارات زير، از جمله آنهاست.
لغات و عباراتي كه در بخش ارائه مشخصات حقيقي مي تواند كاربرد داشته باشد:

2) دادن اطلاعات. باید یاد بگیرید كه چگونه در مورد خانواده، محل زندگی، علایق و سلایق و محیط كار خود صحبت كنید. البته، قرار نیست هر نوع اطلاعاتی را در اختیار ممتحن قرار دهید چرا كه او قاضی نیست و قرار هم نیست باشد. فقط اطلاعات اساسی را به او بگویید و اگر به هر دلیلی مایل به دادن اطلاعاتی در مورد خانواده خود نیستید، اطلاعات خانواده دیگر را مبنای كار قرار دهید. در مجموع، سعی كنید در خصوص مواردی مانند سرگرمی ها، محل تحصیل، شغل، محل زندگی، شهر محل سكونت، زادگاه و خانه خود اطلاعات كافی داشته باشید.
بهتر است هنگامي كه از خانواده خود صحبت مي كنيد، به مشخصات حقيقي آنها اشره كنيد. به مثال هايي در اين خصوص توجه كنيد:
A) I have a very small family. There is only my mother, father, and me. I am an only child.
B) I have a very large family. I have three brothers and two sisters. I am the youngest. One of my brothers still lives with my parents; my other siblings have all married and moved to their own homes.
c) My father died when I was ten. I was brought up by my mother and grandparents. My mother and two sisters and I still live with my grandfather. 

نكته: توجه داشته باشيد لازم نيست همه چيز را به ممتحن بگوييد چرا كه وي به دنبال قضاوت و داوري در مورد زندگي شما نيست. صرفا برخي اطلاعات اساسي را در اختيار وي قرار دهيد و اگر به هر دليلي، مايل نيستيد در مورد خانواده خودتان سخن بگوييد، در مورد خانواده يك فرد يدگر صحبت كنيد.
لغات و عباراتي كه در بخش ارائه دادن اطلاعات مي تواند كاربرد داشته باشد:

الف) شغل و تحصيل
ممكن است ممتحن از شما بپرسد روز خود را چگونه گذرانديد. آيا كار مي كنيد يا به تحصيل اشتغال داريد؟ بديهي است بايد آمادگي لازم را براي پرداختن به جزئيات شغل و حرفه خود داشته باشيد. به مثالي در مورد نحوه توصيف شغل توجه كنيد:
Occupation
I'm an engineer. I've worked for the same company for three years. My specific job is working with the senior engineer and helping her prepare presentations for contractors and their clients. I would like to get an advanced degree. That's why I am applying to study at an engineering school in Australia.


School
I'm a third-year student at National University. I'm studying psychology. I'm in class most of the day, and when I'm not in class I have to spend a lot of time working on my assignments. My goal is to become a research psychologist, so I'll have to get a doctorate degree. I have a lot of years of studying ahead.
لغات و عباراتي كه در بخش شغل و تحصيل مي تواند كاربرد داشته باشد:

ب) تفريح و سرگرمي ها
يكي ديگر از سوالاتي كه معمولا در بخش گفتاري آزمون آيلتس مطرح مي شود، سوال در خصوص نحوه گذراندن اوقات فراغت است. مثلا ممتحن از شما مي پرسد در اوقات فراغت تان، دوست داريد مطالعه كنيد؟ به سينما برويد يا ورزش كنيد؟ آيا سرگرمي هايي مانند جمه آوري تمبر، عكاسي يا موارد مشابه داريد؟ به يك نمونه پاسخ در اين زمينه توجه كنيد:
I like to play the guitar. I took lessons when I was a child. Some friends and I had a rock band once, a long time ago. We played at parties. Now, I mostly play on my own at home, and sometimes I get together with friends to play. I'm thinking about taking lessons again. I'd like to learn how to play jazz guitar. I have a large collection of jazz CDs.
لغات و عباراتي كه در بخش شغل و تحصيل مي تواند كاربرد داشته باشد:

3) سازمان دهی اطلاعات. اين قسمت مربوط به بخش دوم سوالات گفتاري است. ممتحن كارتی را كه حاوی یك موضوع است به شما خواهد داد و شما را در مورد نحوه پاسخگویی راهنمایی خواهد كرد. شما یك دقیقه فرصت دارید تا مطالب را سازمان دهی كنید و از آنجا كه این بخش از آزمون بسیار مهم است، باید یادداشت هایی برای خود آماده كنید تا با استفاده از آنها بتوانید به سوالات پاسخ مناسب دهید. توالی منطقی مطالب و چیدمان منسجم رخدادها بر امتیاز شا تاثیرگذار خواهد بود.
•    اگر هنگام نوشتن موضوعی را مطرح و سپس اقدام به طرح جزئیات می كنید، همین مساله در مورد صحبت كردن هم صادق است. توجه داشته باشید كه ارائه جزئیات و ایجاد انسجام منطقی در گفتار به اندازه نوشتار مهم است.
•    ممكن است سوال در مورد چیزی باشد كه قرار است در آینده رخ دهد یا در گذشته برای شما اتفاق افتاده یا هم اكنون در حال رخ دادن است. تلاش كنید با فراگیری كاربرد زمان ها و استفاده مناسب از آنها، امتیاز خود را افزایش دهید.
•    هنگام صحبت كردن، توالی منطقی گفتار و حفظ انسجام بسیار مهم است. تلاش كنید با انجام تمرینات فراوان، توالی رخدادها را به نحو مطلوب در گفتار خود حفظ كنید.
•    در مواردی ممكن است از شما خواسته شود كه دو چز یا دو فرد را با هم مقایسه كنید. با تسلط بر واژگان مناسب مقایسه، به افزایش امتیاز خود كمك كنید.
•    گاهی چگونگی و در مواردی چرایی كار از شما سوال می شود. باید یاد بگیرید كه نحوه پاس دهی به سوالاتی كه در مورد چگونگی انجام كاری مطرح می شود با جواب دادن به سوالاتی كه در پاسخ "چرا" ارائه می شود، تفاوت دارد.
•    ارائه پاسخ های مناسب به سوالات تكمیلی بسیار مهم است. سعی كنید با به خاطرسپاری عبارات مناسب، پاسخ های بهتری برای این بخش فراهم كنید. 
•    ارائه پاسخ های دقیق و عمیق. گاهی لازم است پاسخ برخی سوالات با جزئیات كامل آماده شود. در این موارد، بهتر است از مثال های مرتبط برای ارائه توضیحات استفاده كنید. 
•    تاكتیك به تاخیر انداختن تاكتیك جالبی است، اما باید به جای خود استفاده شود. به عبارت بهتر، گاهی لازم است هنگام ارائه پاسخ، اندكی سكوت و در مورد سوال فكر كنید. قطعا كمی سكوت ایراد ندارد، اما سكوت ها و "من من كردن" های بی مورد و بیش از حد، موجب كاهش نمره شما می شود.
•    از دادن پاسخ های كوتاه یك كلمه ای جدا خودداری كنید چرا كه هر چه بیشتر صحبت كنید، دامنه لغت و توان بالای خود را در دستور زبان به رخ ممتحن می كشید، اما دادن پاسخ های كوتاه معمولا دال بر ضعف شماست.
•    نداشتن لهجه بومی انگلیسی ایرادی ندارد، اما تلفظ هاي نادرست ایراد دارد. سعی كنید با گوش دادن زیاد به اخبار، تلفظ های خود را بهبود بخشید . استرس یا تكیه كلمات را درست به كار ببرید.
•    آهنگ تلفظ و استفاده مناسب از كلمات گذر را هم جدی بگیرید. در مواردی كه می خواهید موضوع را عوض كنید یا بر چیزی تاكید كنید، حتما باید بتوانید از واژه یا عبارت مناسب این كار استفاده كنید.
نمونه اي از يك كارت آزمون را در زير مشاهده مي كنيد:

در زمان تمرين اين بخش، ابتدا مواردي را در خصوص موضوع يادداشت كنيد. سپس، بدون نگاه كردن به يادداشت ها، در خصوص موضوع بلند صحبت كنيد. توجه داشته باشيد كه هيچ سوالي را بدون جواب نگذاريد. صداي خودتان را ضبط و به آن گوش دهيد. آنقدر اين كار را تكرار كنيد كه از عملكرد خود رضايت داشته باشيد. 

4) نحوه صحبت كردن در خصوص يك موضوع 
هنگام نوشتن، معمولا نويسنده ابتدا يك موضوع كلي را مطرح مي كند و سپس وارد جزئيات مي شود. اين امر در خصوص سخن گفتن هم مصداق دارد.
موضوع   موزه اي كه شما از آن بازديد كرديد
سوال      اين موزه را با ساير موزه هايي كه ديده ايد، مقايسه كنيد
مواردي كه مي توان در پاسخ دادن به سوال به آنها پرداخت يا استفاده كرد
ايده كلي: موزه پول تهران در مقايسه با ساير موزه هايي كه ديده ام، تفاوت هايي دارد.
جزئيات تفاوت: كوچك تر است، ساده تر و بي پيرايه تر است، پرسنل مودب تري دارد.